Izricanje presude u sudskom postupku protiv bivše državne sekretarke u MUP-u Dijane Hrkalović za trgovinu uticajem zakazano je za 22. januar 2025. godine.

Za Hrkalović tužilac koji postupa u ovom postupku Milenko Mandić traži kaznu od pet godina zatvora, a za dvojicu policijskih službenika – bivšeg načelnika Službe za specijalne istražne metode Dejana Milenkovića i bivšeg načelnika novosadske policije Milorada Šušnjića, godinu dana i dve godine zatvora.

U svojoj završnoj reči tužilac Mandić je naveo da su tokom trajanja postupka u potpunosti dokazani navodi optužnice i da je sudsko veće izvelo sve bitne dokaze i saslušalo brojne svedoke. Zbog toga je tužilac pobrojao dokaze i osvrnuo se na delove iskaza pojedinih svedoka koji dokazuju navode optužnice, piše N1.

„Otežavajuće okolnosti za sve troje optuženih jesu to što su svi bili policijski službenici, to što su zloupotrebili službene položaje, zatim brojnost nezakonitih radnji i njihov kontinuitet, kao i to što su policijski službenici Dejan Milenković i Milorad Šušnjić bespogovorno postupali po nalozima Dijane Hrkalović, ali i ozbiljnost posledica njihovih radnji“, rekao je tužilac.

Advokat Vladimir Đukanović, branilac optužene Dijane Hrkalović, rekao je da za svoju klijentkinju traži oslobađajuću presudu i da je reč o „medijski isforsiranom predmetu“.

„Nismo čuli ni jedan jedini dokaz koji bi okrivio Dijanu Hrkalović. Tužilac nije pokazao motiv zbog kog bi ona činila to za šta se tereti. Nisu dokazane veze Dijane Hrkalović ni sa Darkom Elezom ni sa Veljkom Belivukom. Tužilac navodi da je Dijana Hrkalović posredovala i izdavala nezakonite radnje, a nemoguće je raditi i jedno i drugo istovremeno“, kazao je advokat Đukanović.

I za svog klijenta, advokat Đorđe Kalanj, branilac optuženog Dejana Milenkovića, tražio je oslobađajuću presudu, navodeći da Tužilaštvo nije dokazalo da je izvršio krivična dela za koja se tereti.

Za šta je Hrkalović optužena?

Podsetimo, Dijana Hrkalović optužena je krajem 2021. godine za trgovinu uticajem u tri slučaja.

U prvom slučaju da je naredila tadašnjem načelniku Službe za specijalne istražne metode Dejanu Milenkoviću da izveštaj o veštačenju Belivukovog telefona u postupku za ubistvo karatiste Vlastimira Miloševića januara 2017. godine na tramvajskim šinama ne dostavi Tužilaštvu na vreme. Izveštaj je na kraju dostavljen kad je suđenje bilo pri samom kraju. U optužnici se navodi da je Hrkalović time otežala posao tužilaštvu, što je išlo naruku Belivuku koji je na kraju oslobođen.

Branioci Đukanović i Kalanj naveli su da je to zaparavo bio nalog bivšeg ministra policije Nebojše Stafanovića, a da Tužilaštvo njega u ovom postupku nije saslušalo ni kao osumnjičenog ni kao svedoka, iako je odbrana to tražila. Dodali su i da je policijski službenik koji je bio zadužen za veštačenje Belivukovog telefona svedočio u ovom postupku da mu je načelnik Milenković preneo da je nalog za stopiranje forenzike „stav vrha MUP-a“.

U drugom slučaju stavlja joj se na teret da je naložila Milenkoviću da se obriše deo snimka razgovora advokata Dragoslava Miše Ognjanovića, u kom je on govorio o njenim vezama sa kriminalcima, ali i o njenom privatnom životu. Advokat Ognjanović je ubijen u julu 2018, a njegove ubice nisu otkrivene.

U trećem slučaju tužilaštvo Dijanu Hrkalović tereti da je načelniku novosadske policije Miloradu Šušnjiću naredila da kriminalca Darka Eleza lažno stavi na mere praćenja i prisluškivanja kako bi sprečila da ga istražuju druge policijske uprave.

Advokat Petrović, branilac optuženog Šušnjića naveo je u svojoj završnoj reči da njegov klijent nije izvršio ovo krivično delo za koje se tereti i da je postupao isključivo po propisima.

Tražio je za Šušnjića oslobađajuću presudu i naveo da je njegov klijent „časno postupao tokom svoje policijske karijere i stekao mnogo neprijatelja među ljudima iz kriminogene sredine koji mu se sada svete“.

Takođe, Tužilaštvo za organizovani kriminal navodi u optužnici i da je upravo Dejan Milenković, tražio da se celokupni materijal operativne obrade „Kroše“ izbriše, zbog toga što se u njemu pojavljuje Branko Stefanović, pokojni otac tadašnjeg ministra policije Nebojše Stefanovića. Cilj je bio da se sačuva ugled Branka i Nebojše Stefanovića.

Operativna obrada „Kroše“ iz 2019. godine odnosi se na meru tajnog snimanja i praćenja direktora javnog preduzeća ‘Srbijašume’ Igora Braunovića koji se nalazio pod istragom Odeljenja za borbu protiv korupcije zbog sumnje u zloupotrebe i korupciju.

Braunović je imao sastanak 28. maja 2019. godine u centru Beograda u restoranu ‘Maksim’, u vlasnštvu Branka Stefanovića, oca ministra policije. Ono što policijski operativci koji su snimali Braunovića nisu očekivali, prema rečima svedoka, je da će za sto za kojim je bio Braunović sesti i Branko Stefanović. Očekivali su da će se tog dana, kako su sumnjali, dogoditi primopredaja novca, odnosno mita, za nameštanje tendera.

Dijana Hrkalović uhapšena je prvi put u oktobru 2021, zbog sumnje da je trgovala uticajem, a u pritvoru je provela ukupno osam meseci. U svojoj završnoj reči zahvalila je ironično tužiocu na njegovim rečima.

„Tužiocu moram da zahvalim, čini mi svojevrsnu uslugu, jer sve one činjenice koje je on danas navodio ne koincidiraju sa svim onim što ste vi do sad čuli tokom postupka u sudnici. Postoji velika diskrepanca, ali to ćete vi u svojoj detaljnoj analizi videti, samo vas molim da pažljivo pogledate transkripte audio zapisa sa ročišta. Tužilac da je imao dokaze protiv mene, ne bi izmišljao činjenice“, kazala je Hrkalović.