Sve je počelo kada je Radomir Lazović, jedan od lidera Zeleno levog fronta pokušao u delu sale gde sede predsednica Skupštine i članovi Vlade da zalepi nalepnicu sa natpisom – Krvave su vam ruke! U tome ga je sprečio ministar zdravlja Zlatibor Lončar. I tako je sve počelo.

A kako se završilo, mogli ste videti – opštom tučom i pesnicama! Slika koja je iz Srbije otišla u region, pa i svet, ne služi na čast nikome. Predrag Lacmanović, programski direktor agencije Faktor plus, govorio je o ovom skandalu u emisiji “Blic uživo”, ističući da takvi incidenti nisu jedinstveni samo za Srbiju.

Predrag Lacmanović

“Dešavalo se ovo u raznim parlamentima. Toga je bilo i u Japanu, Italiji i drugim zemljama. Dešavaju se takvi incidenti, nije to toliko strašno. Ali, ono što već sada možemo da predvidimo jeste da ovakve scene možemo opet videti” rekao je Lacmanović, podsećajući na slične situacije iz istorije drugih zemalja.

“Ovo je pokušaj izazivanja krize”

Lacmanović smatra da incident u Skupštini ne predstavlja pravu političku krizu, već pokušaj izazivanja krize sa ciljem promene situacije u Srbiji. Takođe je osudio pokušaje opozicionih političara da koriste tragedije za političku korist, referišući se na nedavni tragičan događaj u Novom Sadu.

“To što se desilo u Skupštini Srbije nije neka “politička kriza”, po mom mišljenju, ovo je pokušaj izazivanja krize, kako bi se stvari u Srbiji menjale. Znate, desila se strašna tragedija u Novom Sadu, meni se čini da određeni deo političkog tela, opozicionog, vidi šansu u takvim događajima da profitira”, rekao je.

. . . .

Uprkos kritikama, Lacmanović veruje da opozicija u Srbiji ima kvalitetne ljude koji mogu ponuditi konstruktivne argumente.

“Mislim da u tome jako puno greše jer verujem da u toliko stranaka koliko ih opozicija ima postoji kvaliteta i ljudi koji mogu argumentima ponuditi nešto građanima Srbije,” zaključio je Lacmanović.

“Vesićev štrajk glađu tumačim kao vrstu revolta”

Više javno tužilaštvo u Novom Sadu predložilo pritvor za 13 osoba zbog pada nadstrešnice, među kojima je i bivši ministar Goran Vesić. Međutim, javnost, a posebno demonstranti, izrazili su nezadovoljstvo zbog dugog čekanja na hapšenja i reakciju tužilaštva.

“Po mom mišljenju, iznenađujuće brzo je došlo do reakcije tužilaštva,” kaže Lacmanović, dodajući da bi u situacijama poput ove privođenje nekoga i okrivljivanje za tako teško krivično delo bez čvrstih dokaza bilo izuzetno opasno.

“Ovde bi bilo jako opasno uhapsiti nekoga i okriviti za tako teško krivično delo, a da niste sigurni. Mora se biti siguran u to i u tom lancu odlučivanja u projektu ko je kriv i odgovoran.”

Predrag Lacmanović

Lacmanović naglašava i da je potrebno određeno vreme kako bi se sa sigurnošću identifikovali krivci.

“Potrebno je određeno vreme kako biste bili sigurni u koga ćete uperiti prst,” naglasio je, ističući neophodnost temeljnog istražnog postupka za utvrđivanje odgovornosti.

Goran Vesić je, inače,juče prevezen vozilom Hitne pomoći u Institut za kardiovaskularne bolesti u Sremskoj Kamenici na osnovu odluke zavodske Službe za zdravstvenu zaštitu, a zbog pogoršanja njegovog zdravstvenog stanja.

Vesić je i pre hapšenja u četvrtak i početka štrajka glađu imao ozbiljne zdravstvene probleme pošto su mu konstatovani visok krvni pritisak i angina pektoris.

“Njegov štrajk glađu mogu da protumačim kao vrstu revolta. Mislim da on ovako nešto nije ni u snu očekivao. Sam je rekao da apsolutno negira bilo kakvu odgovornost za to što se desilo i da iz moralnih razloga podnosi ostavku prema tome. Za njega ovo bio veliki šok i pretpostavljam da oseća ogromnu nepravdu”, smatra Lacmanović.

Gde gledati BLIC TV