Podsetimo, kosovska policija upala je juče u objekte PO Priština i Pošte u Gračanici i u Kosovo Polju, Lipljanu, ali i drugim mestima južno od Ibra. Ubrzo nakon toga, kosovska policija je u Vučitrnu privela Mimu Kostića, predsednika privremenog organa ove opštine sa privremenim sedištem u selu Prilužje.

.ice-box { –ice-box-color: #c00; }

Na to je juče reagovao i direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković koji je u Briselu rekao da su “Priština i tamošnji premijer Aljbin Kurti nastavili talas nasilja i terora prema srpskom narodu, te da Kurti ne želi dijalog već nasilje i obračun sa srpskim narodom na KiM”.

Nasilje prikazuju kao rezultat

Prema rečima politikologa Ognjena Gogića, Aljbin Kurti i njegove pristalice nemaju šta drugo, osim nasilja, da ponude svojim biračima.

– Umesto da otvore neki most, bolnicu, vrtić, oni zapravo zatvaraju srpske institucije na Kosovu i to prikazuju kao rezultat. Možda je iznenađenje što se desilo južno od Ibra, ali smo mi očekivali da se više takve akcije preusmere na sever Kosova kao što je to bio slučaj ranije. I iznenađenje je što se desilo sve u jednom danu. Oni obično to doziraju. Dakle, jedan dan zatvaraju jednu instituciju, pa onda imaju materijala za naredne akcije, jer oni od toga prave svoju propagandu. Dakle, svaki put kada se tako nešto desi, uvek montiraju video na društvenim mrežama gde oni to prosleđuju kao rezultat. Tako da se može reći da je iznenađenje to što su to uradili sve u jednom danu – rekao je Gogić u uključenju za “Jutro na Blic”.

Lepina, Upad kosovske policije u PO Opštine Lipljan

Srbima na KiM otežan svakodnevni život

Tu nasilnu akciju Gogić povezuje sa činjenicom da “20. januara nastupa jedna značajna globalna promena”.

– Mislim da su oni želeli da taj posao završe pre tog datuma. Oni su zato izabrali ovaj agresivan način. Oni su to predstavili kao da su oslobodili Kosovo, kao da su napravili ne znam kakav rezultat za svoje građane. Iako zapravo toga nikad Albanci koristiti neće imati, ali s druge strane, time dovode do zastrašivanja Srba na Kosovu i Metohiji i urušavanja života u srpskim sredinama. Ili to jako dobro znaju, zbog toga to i rade – smatra ovaj politikolog.

Sve to, dodaje Gogić, otežava svakodnevni život građana na Kosovu.

– Sreća u svemu tome je to što Srbija nikoga ne ostavlja bez posla u smislu da nikoga ne ostavlja bez zarada. Dakle, svi oni imaju svoje prihode. Oni više neće ići na posao, to je promena. I građani koji su koristili usluge koje su pružale te institucije, sada moraju da idu u centar u Srbiju, dakle, ili na prelaze u neki grad u centar u Srbiji, da te iste poslove obavljaju. Dakle, to otežava svakodnevni život građana na Kosovu. S druge strane, to pasivizira te ljude koji su tamo radili ranije. Oni će ostati kod svojih kuća. Dakle, to sve skupa dovodi do urušavanja kvaliteta života u srpskim sredinama. Srbi su na to, možda kažem, i navikli. Dakle, oni su i navikli da se stalno postavljaju nove prepreke i oni se prilagođavaju i tome nalaze nove načine da opstanu, ali pitanje je samo dokle, kolika je ta granica do koje se mogu trpeti ovakve stvari – istakao je Ognjen Gogić.

Zvanični Beograd mora da otvori ozbiljan razgovor sa međunarodnom zajednicom, upozorava ovaj politikolog.

– Dakle, mi od Prištine ne možemo da čekamo ništa. Oni svoju pravnu poziciju neće korigovati, posebno ne u vreme kampanje. Ali ipak tu ključnu ulogu treba da imaju zemlje Kvinte. Dakle, to su Sjedinjene Američke Države, Britanija, koje na neki način podržavaju vladu i stoje za ovu vlast u Prištini. Dakle, oni moraju da osiguraju da se makar poštuju elementarna ljudska i manjinska prava na Kosovu. A to sada nije slučaj – zaključio je Gogić.