Suđenje Z.Lj. (36) iz Knjaževca i J.N. (66) iz Vrmjačke Banje koji se terete da su odgovorni za nesreću koja se 8. maja prošle godine dogodila u Kuršumliji, kada je prilikom pucanja ringišpila povređeno 13 dece, od kojih jedna devojčica veoma teško, ušlo je u poslednju fazu.
Kako nam je rečeno u Osnovnom sudu u Kuršumliji koji protiv dvojice optuženih vodi postupak za teško delo protiv opšte sigurnosti u saizvršilaštvu, 17. januara okončano je preduzimanje svih dokaznih radnji.
„Na poslednjem glavnom pretresu saslušani su svi predloženi svedoci, dokazni postupak je završen, odluka će biti doneta u zakonskom roku“, navedeno je u dostavljenom nam dopisu koji je potpisala zamenik predsednika Osnovnog suda u Kuršumliji i sudski portparol Danijela Jović.
Kako je ssaopštilo Osnovno javno tužilaštvo u Kuršumliji, do nesreće je došlo oko 13 sati na parking prostoru JPKD “Toplica”Kuršumlija gde se srušila konstrukcija ringišpila.
„Osumnjičenom Z.Lj se stavlja na teret da je bez propisanih mera za bezbednosti i zdravlje na radu pustio u upotrebu ringišpil i prodajom karata omogućio njegovo korišćenje od strane trinaest lica koja su u toku vožnje, prilikom pucanja glavne cevi i rušenja konstrukcije ringišpila, pali na beton i zadobili telesne povrede, dok je osumnnjičeni J.N. kao zakupac placa omogućio postavljanje i korišćenje ringišpila iako je znao da on ne zadovoljava propisane mere za bezbednosti i zdravlje ljudi“, navelo je nakon nesreće i hapšenja osumnjičenih tužilaštvo.
Radnik komunalnog preduzeća Dejan Urošević u tom trenutku nalazio se na licu mesta, a zahvaljujući brzoj reakciji njega i njegovih kolega izbegnute su one najgore posledice.
Prasak je bio jak, deca i roditelji su vrištali, ja i kolege smo odmah priskočili u pomoć – opisao je trenutak nesreće Urošević. Tada se osvrnuo na stanje najteže povređene dvanaestogodišnjakinje.
„Što se tiče ove devojčice, ne znamo da li ju je udarila šipka ili ne, ali ona je bila u najtežem stanju. Bila je tu i jedna trudnica koja je odmah pritrčala i rekla da detetu, koje se davilo, izvučemo jezik. U tom trenutku smo reagovali svi, neko od nas je zvao Hitnu pomoć i nama je drago da su svi brzo reagovali“, pričao je nakon nesreće ovaj čovek.
Kako je tada kazao, kao ocu dvoje dece, teško mu je palo kada je video povređenu dvanaestogodišnjakinju jer mu se učinilo da više nije živa.
„Doktorici iz Hitne pomoći sam rekao da mislim da više ne daje znake života, Okrenuli smo je na bok i stavili je na nosila a medicinska ekipa joj je postavila zaštitnu kragnu na vrat. Nju su odvezli u nišku bolnicu a mi smo pomagali sve dok i poslednje dete nije zbrinuto“, opisivao je spasilašku akciju Urošević.
Devojčica je u niški UKC stigla sa teškom povredom mozga u životno ugrožavajućem stanju koje je trajalo danima.
U bolnici je provela više od mesec dana a u bolničkoj postelji je proslavila i 13. rođendan.
„Sećam se da je Anja iz reanimacije primljena u mom dežurstvu. Njeno stanje svesti i intenzitet povreda prouzrokovanih traumom iziskivao je hitnu intubaciju i stavljanje na mehaničku ventilaciju. Njeno stanje svesti i radiološke pretrage ukazivali su na teško traumatsko oštećenje mozga. Od tog trenutka krenula je boba za njen mladi život, tek posle 12 dana skinuta je sa aspiratora“, reči su prof dr Radmila Jankovića, direktora Klinike za anesteziju i intenzivnu terapiju gde se devojčica lečila.
Ukoliko budu osuđeni za ovo delo dvojici optuženih za nesreću u Kuršumliji preti kazna zatvora od jedne do osam godina i novčana kazna.
Presuda koja se uskoro očekuje je prvostepena i na nju će pravo žalbe imati i osuđeni i njihovi branioci i Osnovno javno tužilaštvo u Kuršumliji.