U opštem metežu došlo je do guranja poslanika vlasti i opozicije, čupanja za revere, a u prvim borbenim redovima bili su Radomir Lazović, Dragan Đilas, Vladimir Đukanović, Dušan Bajatović…
Pre incidenta predsednica parlamenta Ana Brnabić je kao narodna poslanica je predložila da se obavi zajednički načelni pretres tačaka od jedan do 68.
Друга седница Другог редовног заседања Народне скупштине Републике Србије у 2024. године 25.11.2024.
Poslanici opozicije su se prilikom glasanja o tom predlogu žalili da se glasalo duže od 15 sekundi pa su počeli da lupaju rukom o sto i viču “lopovi”.
Predlog je usvojen sa 128 glasova
Reč je o usvajanju predloga koji je usvojen sa 129 glasova.
Predviđeno je na dnevnom redu bude oko 50 tačaka, ali Aleksić je predložio da na sednici bude samo jedna tačka dnevno reda – utvrđivanje odgovornosti za tragediju na Železničkoj stanici Novi Sad.
Brnabić: Nisam sigurna da li je Aleksiću jasan koncept podele vlasti
Ana Brnabić, predsednica parlamenta je na tu inicijativu odgovorila da nije sigurna da li je Aleksiću jasan “koncept podele vlasti i da Narodna skupština kao zakonodavno telo niti sme, niti može da utvrđuje odgovornost”.
– Stavljam na glasanje ovaj predlog. Zaključujem glasanje. Za je glasalo 48 narodnih poslanika, protiv 1. Nije glasalo 145. Konstituišem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj predlog i određujem pauzu u trajanju od sat vremena – poručila je Brnabić.
Pauza sednice je održana kako bi poslanici prisustvovali komemoraciji Draganu Markoviću Palmi.
Dnevni red je do sada dopunjen sa više finansijskih zakona, dok predlog opozicije da se formira Anketni odbor koji bi se bavio uzrokom tragedije u Novom Sadu nije prihvaćen.
Na sednici se vodi rasprava o Predlogu budžeta za 2025. godinu i pratećim zakonima, a na dnevnom redu sednice je, pored predloga budžeta za narednu godinu, oko 50 tačaka.
Na početku sednice prisutno je bilo, kako je saopštila predsednica Skupštine Ana Brnabić, 196 poslanika.
Poslanici ZLF-a nisu hteli da odaju počast Palmi
Poslanici ZLF-a izašli su iz skupštinske sale na početku sednice jer, kako kažu, nisu hteli da učestvuju u davanju počasti preminulom Markoviću.
– Odbili smo da učestvujemo u davanju počasti čoveku koji je simbol i saučesnik propadanja Srbije, simbol ratnih razaranja, saradnje sa paravojnim formacijama, simbol zataškavanja seksualnog nasilja i eksploatacije – poručio je Radomir Lazović, poslanik ZLF-a.
Lider Narodnog pokreta Srbije Miroslav Aleksić je početku izlaganja spomenuo zahtev opozicije za sednicu o nepoverenju Vlada, rekavši da je Brnabić odbila da na dnevni red stavi glavnu tačku.
– Naša je dužnost da mi kao kontrolni organ utvrdimo ko je šta radio i gde je odgovornost premijera Vučevića i drugih ministara – rekao je Aleksić.
Đilas tražio da Brnabić podnese ostavku
Na početku sednice, za reč se javio lider Stranke slobode i pravde Dragan Đilas koji je pozvao Brnabić da podnese ostavku.
– Dostojanstvo Skupštine je povređeno onog trenutka kada ste, gospođo Brnabić, seli u tu stolicu i progovorili prvu reč. Dostojanstvo ćete povrediti svakom sekundom koju provedete u toj stolici, jer Skupštinom ne može da predsedava neko ko je rekao, citiram: “Opoziciji je problem što više ljudi nije poginulo, što tragedija nije bila veća ” – rekao je Đilas.
Budžet za narednu, 2025. godinu predviđa ukupne prihode od 2.346,2 milijarde dinara, što je za 172,9 milijardi dinara ili osam odsto više od prihoda predviđenih rebalansom budžeta za ovu godinu.
Predloženim budžetom su predviđeni ukupni rashodi i izdaci u iznosu od 2.660,2 milijarde dinara.
Prosečna penzija sledeće godine 436 evra
Odbor za finansije Skupštine Srbije prihvatio je Predlog Zakona o budžetu Srbije za 2025. godinu i predložio Skupštini Srbije da ga usvoji.
Odbor je prihvatio i predloge Zakona o izmenama i dopunama Zakona o budžetskom sistemu kao i o završnom računu budžeta Srbije za 2023. godinu.
Ministar finansija Siniša Mali rekao je na sednici Odbora da su dva osnovna polja delovanja kada je reč o budžetu za 2025. godinu – ubrzani rast životnog standarda građana i nastavak rasta Srbije kroz velike investicije.
Mali je naglasio da je ovaj budžet prvi koji Srbija priprema i predlaže kao zemlja sa investicionim kreditnim rejtingom, što nam otvara nove šanse za nove investicije, za nova radna mesta, nove fabrike, niže troškove kada su kamate u pitanju.
Govoreći o rastu životnog standarda građana naveo je da će penzije već od decembarske biti povećane za 10,9 odsto, pa će prosečna penzija sledeće godine iznositi 436 evra, dok je trenutno prosek oko 390 evra.
“Što se tiče plata, podižemo plate u javnom sektoru od 1. januara naredne godine, za 8,0 odsto a za zaposlene u prosveti za 11,0 odsto”, rekao je Mali.
Kada je reč o minimalnoj zaradi, naveo je da će ona sledeće godine biti povećana za 13,7 odsto i iznositi 457 evra.
Kada je reč o investicijama, rekao je da se za kapitalne investicije izdvaja 7,4 odsto BDP-a što iznosi oko 762 milijarde dinara, koliko je planirano da se uloži u brze saobraćajnice, brze pruge, auto-puteve, domove zdravlja, škole, bolnice.
Predviđen fiskalni deficit budžeta Republike od tri odsto BDP
Predsednik Fiskalnog saveta Blagoje Paunović je ocenio da Predlogom budžeta za narednu godinu dolazi do blagog povećanja fiskalnog deficita, ali predložena promena neće ugroziti fiskalnu stabilbnosti, pošto će javni dug u narednom periodu nastaviti blagu putanju smanjivanja.
Inače, predviđen je fiskalni deficit budžeta Republike od tri odsto BDP.
Na dnevnom redu sednice je i Predlog zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika, izmene i dopune Zakona o igrama na sreću, Zakona o energetici i Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, a raspravljaće se i o Predlogu zakona o uslugama i Predlogu zakona o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu.
Na dnevnom redu su i predlozi potvrđivanja više međunarodnih sporazuma, ugovora i memoranduma, kao i Predlog odluke o izboru članova Saveta Agencije za energetiku, lista kandidata za predsednika Komisije za zaštitu konkurencije i lista kandidata za članove Saveta komisije.