Prema navodima plenuma Filozofskog fakulteta u Beogradu, ekspertiza je etiketa koja služi više za neutralizovanje kritike drugih, a manje za ukazivanje na istinsko znanje i veštinu u nekoj oblasti.
.ice-box { –ice-box-color: #c00; }
Dodali su i da „u prilog tome“ podsećaju da plenumi imaju različite zahteve i koji nisu opšteusaglašeni.
„Svaka proklamacija o ekspertskoj vladi pre objedinjavanja zahteva može samo dodatno da ih zanemari i banalizuje, jer se time efektivno bira politička opcija čiji je glavni zadatak nejasan“, piše Plenum Filozofskog fakulteta.
“Kultom ekspertize se “nestručnjaci” ućutkuju i time polje politike postaje arena odabranih, a ne slobodno mesto odlučivanja svih. Podsećamo da se i G17+ takođe profilisala kao stranka eksperata, a da su Ana Brnabić i Saša Radulović takođe bili u jednom momentu nestranački eksperti”.
Drugi aspekat se tiče samog načina izbora ekspertske Vlade, koji se uprkos imenu bira kao i svaka druga vlada od strane Narodne skupštine većinom glasova od ukupnog broja narodnih poslanika na predlog kandidata za predsednika Vlade.
“Apsurdno je tražiti od vladajuće koalicije da konstituiše Vladu koja je protivna njenom interesu jer se takav cilj može postići jedino društvenim pritiskom. Kako i ispunjenje zahteva i nova Vlada onda zavise isključivo od pritiska na vlast, zalaganje za ekspertsku vladu je istovremeno i marginalizacija studentskih zahteva jer je društveni pritisak bolje usmeriti ka realizaciji zahteva”.
Šteti jedinstvu studentskog pokreta
Oni su upozorili „da se unutar studentskog pokreta na nacionalnom nivou nije odvijala intenzivna politička rasprava o opciji ekspertske vlade“ već da je, kako su dodali, „ova opcija često gurana iza kulisa, na mala vrata tajnim sastancima i zatvorenim javnim diskusijama“.
„Bilo kakva proklamacija o ekspertskoj vladi stoga rizikuje da našteti jedinstvu studentskog pokreta i zanemari stvaranje konsenzusa koji je ključan deo direktne demokratije“.
Naveli su da se o predlozima o ekspertskoj vladi često diskutovalo „bez uzimanja u obzir drugih potencijalnih društvenih i političkih rešenja krize“.
Predlozi o ekspertskoj vladi su „stizali bez prethodne napomene, sa zahtevom da se o njima plenumi izjasne za svega nekoliko dana, forsirajući ih da naprave nepromišljene odluke i stvarajući lažan osećaj urgentnosti“.
“Iza ovog krojenja javnog mnjenja stoje partijski i aktivistički interesi”
Plenum Filozofskog fakulteta kaže da je „u javnom diskursu vođena intenzivna kampanja da se svi drugi oblici artikulacije omalovaže i ignorišu dok se ekspertska vlada predstavlja kao jedino moguće rešenje“.
„Iza ovog krojenja javnog mnjenja stoje partijski i aktivistički interesi, suprotni interesima studenata u blokadi“, dodali su oni.
Bez otvorene diskusije, ne može nastati rešenje za ispunjenje studentskih zahteva, i time ne može nastati ni rešenje društveno-političke krize, a za takvu diskusiju su potrebni vreme i uključenost svih studenata preko intenzivnog razgovora na plenumima i javnim raspravama.
Jedino tako će, kako su naveli, „ideja za rešenje krize uživati poverenje svih studenata i jedino tako će se stati na put pokušajima da se studentski pokret zloupotrebi nametnutim političkim opcijama“.
Žele nezavisnost studentskog pokreta
Podsetili su da su njihov „sentiment i posvećenost borbi nepromenjeni od 2. decembra 2024. kada je Filozofski fakultet ušao u blokadu“ i naveli da je „Srbija stala zbog pada nadstrešnice i protiv nasilja nad studentima“. U toj borbi, „studenti su nebrojen broj puta ukazivali da njih zanima ispunjenje zahteva i da ne žele nikakvu saradnju sa opozicijom i aktivističkim organizacijama“, naveo je studenstki plenum Filozofskog fakulteta.
Ukazali su da „žele nezavisnost studentskog pokreta“ i da „neće dozvoliti manipulaciju njime od strane onih koji hoće da se preko leđa studenata dograbe političkih funkcija“.
“Studentski protesti su doveli do ostavke premijera i nove vlade. Kao mandatara Vlade, predmetna institucija je 6. aprila imenovala eksperta Đuro Macuta. Time vlast aktivno ignoriše ispunjenje studentskih zahteva, krijući se iza ekspertize nove vlade u pokušaju da sakrije svoju odgovornost za loš rad institucija i neispunjene zahteve”.
Kako ističu, nikakva vrsta socijalnog pomirenja nije moguća bez pravde za žrtve i promena sistema koji je dozvolio smrtonosnu korupciju.
“Pokazalo se da je ceo sistem zakazao. Zalaganjem za ekonomski rast se ne može na bilo koji način platiti smrt 16 žrtava tragedije u Novom Sadu. Ovaj vid ekspertske vlade ima za svoj pravi cilj gušenje studentskog bunta i izbegavanje sistemskog rešenja koji studentski zahtevi traže.
Nešto pre imenovanja mandatara nove Vlade, opozicija je izašla sa sopstvenim predlogom ekspertske vlade pod parolom Vlade narodnog poverenja u vidu oročene, privremene Vlade sa trajanjem najviše do devet meseci, koja ima konkretne zadatke”.
Zloupotreba studentskog pokreta u stranačke i aktivističke svrhe
U saopštenju se dodaje da bi “jedan od ciljeva ove Vlade bilo ispunjenje studentskih zahteva, a u Platformi za formiranje Vlade narodnog poverenja se navodi da bi se sastav Vlade birao “pre svega sa univerzitetima u blokadi”, bez da su studenti u blokadi tih univerziteta ikada pitani o njihovoj želji da učestvuju u izboru iste”.
Kako ističu, prethodno iskustvo sa Anketnom komisijom, određenim aktivističkim organizacijama i političkim strankama govori da je razlog nekonsultovanja studenata želja da se oni zloupotrebe i da se u njihovo ime govori, te da nam se određena rešenja nametnu bez konsultacije i mimo direktno demokratske diskusije u koju mi duboko verujemo.
“Zbog svega gore navedenog, iznosimo veliku zabrinutost mogućim javnim objavama podrške ideji ekspertske lade od strane drugih plenuma studenata u blokadi ili gradova u blokadi. Naše je snažno uverenje da interesi koji stoje iza ekspertske vlade žele da zloupotrebe studentski pokret u stranačke i aktivističke svrhe i da ih ne zanima ispunjenje studentskih zahteva. U prilog tome podsećamo da različiti gradovi u blokadi imaju različite zahteve i da oni nisu usaglašeni na nacionalnom nivou. Svaka proklamacija ekspertskoj vladi pre ujedinjenja zahteva može samo dodatno da ih zanemari i banalizuje jer se time efektivno bira politička opcija čiji je glavni zadatak nejasan”, ističe se u saopštenju.
Većina studenata u blokadi iz Novog Sada: Ekspertska vlada jedini put za ispunjenje studentskih zahteva
Studenti u blokadi nekoliko visokoškolskih ustanova iz Novog Sada saopštili su večeras da je ekspertska vlada jedino moguće rešenje za ispunjenje studentskih zahteva i izlazak iz trenutne društvene krize.
Studenti u blokadi novosadskih Prirodno-matematičkog fakulteta, Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja, Tehnološkog fakulteta, Visoke poslovne škole u Novom Sadu i Tehničkog fakulteta Mihajlo Pupin u Zrenjaninu ocenili su da nakon više od pet meseci od pada nadstrešnice na rekonstruisanoj Železničkoj stanici, u kojoj je 16 ljudi izgubilo život, a jedna osoba zadobila teške telesne povrede, nemamo odgovorne privedene licu pravde.
Posle više od četiri meseca od postavljanja studentskih zahteva i otpočinjanja blokada visokoškolskih ustanova u Srbiji, nadležne institucije nisu ispunile studentske zahteve.
“Sve ovo vreme smo suočeni sa dubokom društvenom i političkom krizom, koja je kulminirala padom Vlade pre dva meseca i koja svakim danom zbog neodgovornosti vlasti i njihove želje da opstanu na vlasti po cenu svega, postaje sve teža i ozbiljnija.
Režim se, u pokušaju da slomi studentske i građanske proteste, kontinuirano služi nasiljem, kako verbalnim tako i fizičkim, ne prezajući od nanošenja teških telesnih povreda i vođenja najgnusnijih medijskih kampanja putem režimskih medija”, naveli su studenti u saopštenju.
Kažu da su srž studentskih zahteva prepoznali i predstavnici vlasti, što je jasno iz činjenice da već četiri meseca isti zahtevi ostaju neispunjeni, bilo zbog nesposobnosti, bilo zbog nedostatka političke volje.
“Bez obzira na razloge, rezultat je isti – vlast neće ispuniti naše zahteve”, smatraju studenti.
Kako dodaju, ispunjenje studentskih zahteva je u nadležnosti pravosuđa, koje je pod nedopustivim pritiskom izvršne vlasti, čiji nosioci, Vlada i predsednik Republike, krše odredbe Ustava vršenjem kontinuiranog nedozvoljenog uticaja na pravosudne organe.
“Kako je rešenje za izlazak iz društvene krize ispunjenje studentskih zahteva, neophodno je da Srbija dobije vladu, koja može da ispuni ove zahteve. Stoga, dolazimo do zaključka da je jedino moguće rešenje ekspertska vlada. Budući da studenti od početka zahtevaju sistemske promene i insistiraju na neopredeljenosti, smatramo da Vlada u čijem sastavu bi se našli nezavisni stručnjaci predstavlja najpodobnije rešenje trenutne političke krize”, naveli su studenti pomenutih visokoškolskih ustanova.
Prema njihovom viđenju, glavni zadatak ove vlade jeste da omogući neselektivno primenjivanje zakona i propisa, na taj način omogućujući pravedno i pravično funkcionisanje državnog aparata i pravosudnog sistema, što je put ka ispunjenju studentskih zahteva i izlasku iz duboke krize u koju smo, kao društvo, zapali.
Inače, formiranje ekspertske vlade do sada su podržali novosadski Medicinski fakultet, Ekonomski fakultet, Ekonomski fakultet u Subotici, Građevinski fakultet u Subotici, Visoka tehnička škola strukovnih studija u Novom Sadu, Poljoprivredni fakultet u Novom Sadu, Pedagoški fakultet u Somboru, Pravni fakultet u Novom Sadu i Visoka škola strukovnih studija za obrazovanje vaspitača u Novom Sadu.