Neretko se spekuliše i diskutuje o tome da li je mnoštvo scena seksa u filmovima neophodno. Iako statistike i istraživanja tvrde da ih nove generacije ne smatraju obaveznnim, filmovi koji će svetlost dana ugledati tokom ove sezone obiliju brojnim eksplicitnim scenama.
Jedan od njih jeste „Anora“ koji se bavi životom seksualne radnice, dok film „Babygirl“ govori o ženi koja istražuje svoje fantazije za koje smatra da su sramotne. Čak i film „Nosferatu“ čiji su glavni likovi vampiri, ima mnogo scena seksa. Kakvo god uzbuđenje da izazovu dolazi sa objašnjenjem – reditelji koriste trenutke da istraže složenu dinamiku moći između likova. Ove scene imaju za cilj da izazovu diskusiju, a ne uzbuđenje. „Njujork tajms“ izdvojio je neke od novih filmova u kojima scene seksa nisu prožete emocijama, kako smo do sada navikli, a nedostatak istih izazvao je podeljenje reakcije:
FILM „ANORA“
Prva polovina „Anora” Šona Bejkera ima u sebi mnogo žanrova, na prvi pogled je tradicionalna romantična komedija. Neusklađeni par — seksualna radnica Ani (Majki Medison) i naslednik oligarha Ivan (Mark Ejdelštejn), brzo nakon upoznavanja odlučuju da se venčaju. Ali iako je na prvi pogled sve vrlo romantično, njihove scene seksa su sve samo ne romantične. Neočekivano, neki momenti film vode skoro u komediju. Recimo, kada Ani prvi put odlazi u Ivanovu vilu, seks je transakcijski, na kraju ga je i platio, ali je takođe izuzetno brz.
Medison je izazvala kontroverzu kada je rekla za magazin „Verajeti“ da je odbila da koristi koordinatora za intimnost na snimanju. U intervjuu za „Njujork tajms“ opisala je rad na ovim scenama kao „seks snimke“, objašnjavajući da im nije pridala mnogo važnosti. Sam snošaj traje oko 10 sekundi, a pošto Ivan prebrzo doživi orgazam, Ani počinje da se smeje. Ivan već u narednoj sceni uključuje TV, jasno je da je zadovoljan, dok Ani ne pridaje previše značaja ovom činu, pošto je to za nju samo još jedan klijent. Cilj jeste da ova scena nasmeje publiku, te ovde Baker uspostavlja neujednačenu dinamiku. Ani iza sebe ima mnogo više seksualnog iskustva, misleći da je zbog toga mnogo „iznad Ivana“. Međutim, u drugoj polovini filma shvata koliko nema kontrolu nad njim, već je zapravo odnos dominacije potputno drugačiji, s obzirom na Ivanovo bogatstvo.
FILM „NOSFERATU“
Premijera novog filma Roberta Egersa „Nosferatu“ održana je prošlog meseca. Postavlja se pitanje da li je romantičan? Ili brutalno užasan? Ili nešto između?
Dok se kuga širi njenim gradom, Elen (Lili-Rouz Dep) shvata da je jedini način da zaustavi vladavinu terora koju je pokrenuo grof Orlok (Bil Skarsgard) da mu se žrtvuje. To znači da ostaje sa njim dok ne svane dan. Dok njen muž ide u lov na divlje guske misleći da lovi vampira, ona oblači venčanicu i prima Orloka u svoju postelju. Ona se svlači i dok joj on zariva zube u grudi, pojavljuje se u stanju ekstaze. Kada on počne da primećuje sunce, ona ga još jednom dohvati da mu prigrli lice. Dok leže mrtvi jedno drugom u naručju, nije jasno da li su oni negativni likovi ili žrtve tragične ljubavi.
Međutim, s obzirom na to da je Orlok višegodišnji ubica, a Elen mlada žena, mnogi „na prvu“ pomisle da je reč o manipulaciji, i da ona nije bila u stanju da koristi svoj um. Ipak, Egers jasno stavlja do znanja da ona ovde deluje svojom voljom i da se njena želja ne može lako objasniti. Zbog toga nas vraća u prošlost kada je upoznala Orloka, doživela je zadovoljstvo sa njim, a isto je osetila i u njihovom poslednjem zagrljaju.
FILM „BABYGIRL“
Film Haline Rejn govori o Romi, izvršnoj direktorki kompanije za robotiku, koju tumači Nikol Kidman i Semujelu, koga igra Haris Dikinson. Njih dvoje se prvi put sreću u hotelskoj sobi, ali oboje deluju zbunjeno. Iako je na prvi pogled iznenađena svojom pozicijom, autoritativna uloga joj se brzo dopada, a Semujel to prihvata. Zanimljivo je da je gotovo cela scena predigre fokusirana na lice Nikol Kidman, a potom se prebacuje na Semujela koji joj podiže suknju.
Rejnov scenario je specifičan u pogledu zbunjujuće prirode njihove interakcije. Romi je svesna da se može smatrati da iskorišćava Semjuela. Na kraju krajeva, ona je starija i pritom mu je nadležna. Ona pokušava da zadrži taj izgled autoriteta, grdi ga zbog njegove smelosti. Međutim, Semujel joj se suprotstavlja i odlučuje na ucenu: ako otkrije šta se dešava, ona bi mogla da izgubi porodicu i posao. Scene seksa fokusirane su na njeno lice, dok doživljava orgazam, iako ju je sramota zbog onoga što čini, jasno je da postoji zadovoljstvo.
FILM „Queer“
Radnja filma Luka Gvadanjina odvija se 1950. godine u Meksiko Sitiju, a centralni likovi jesu Lij (Danijel Krejg), pisac alkoholičar, i Alerton (Dru Starki), mladić u koga se Lij zaljubljuje.
Alteron nakon prvog opijanja završava u Lijevom stanu, a on ovu situaciju koristi. Izvodi oralni seks na Alertonu, koji ga posmatra sa mešavinom osećanja požude, sažaljenja i autoriteta. Lij je predstavljen kao pohlepan u svojim nagonima, a kada Alerton uzvrati, on se nadvija nad Lijem, dajući do znanja da je stariji čovek u potpunosti pod njegovom kontrolom.
To je pogled koji govori o nelagodnoj vezi između ovo dvoje. Alerton drži Lija na distanci i Lij ga halapljivo proganja. Ovaj trenutak koji gledaoci imaju priliku da vide pun je želje, i iako nije baš jednostran, ipak nije ni odnos jednakosti, što izaziva brojne komentare.
FILM „Challengers“
Jedna od glavnih zamerki koje se pripisuju ovom filmu, jeste da je hvaljen kao seksi, a da zapavo nema toliko stvarnih scena seksa. U stvari, samo u jednoj sceni je jasno da se snošaj dešava: kada Taši (Zendaja) spava sa svojim bivšim, Patrikom (Džoš O’Konor), u njegovom autu noć pre njegovog meča sa njenim suprugom Artom. Da priča bude dodatno zanimljiva, on je slučajno njegov bivši najbolji prijatelj (Mike Faist). Čak i u toj sceni, najeksplicitniji udarci se dešavaju van ekrana. Nedostatak potpunih scena seksa je nameran — reditelj, Luka Gvadanjino, ponovo je sačuvao najintenzivniju erotsku energiju za teniski teren.
O ovoj sceni se mnogo pričalo, a ona se događa odmah na početku filma kada se Taši, Patrik i Art, još uvek tinejdžeri, sastaju u hotelskoj sobi tokom US Opena. Ona seda između njih dvojice, a potom ih obojicu ljubi. Zatim ih poziva da joj ljube vrat u isto vreme, pre nego što na kraju i njih dvojica počnu da se ljube, što ona posmatra podmuklim osmehom. Gube se dok ona ne razbije čini. To je ono što je za nju seks: igra, baš kao i sport u kome briljira, zaključuje novinar „Njujork tajmsa!
Kada napravimo osvrt jasno je da se scene seksa u novim filmovima, jasno razlikuju od onih na koje smo navikli. Među najčuvenije eksplicitne scene spada trenutak iz film „Niske strasti“ u kome Šeron Stoun prebacuje jednu nogu preko druge. Taj je Verhoevenov film postao jedan od najvećih hitova devedestih godina, a Šeron Stoun je zbog njega postala jedna od najplaćenijih holivudskih glumica.
Još jedan film u kome je reditelj odlučio da rasplamsa maštu jeste „Devet i po nedelja“ iz 1986. godine, u kome Kim Besindžer i Miki Rurk imaju brojne scene seksa, poput seksualnih igrica sa hranom ili kockice leda na golom telu holivudske lepotice.
Film „Monsters ball“ snimljen je 2001. godine, a tada nepoznati reditelj Mark Forster, uspeo je da okupi holivudske zvezde Hale Beri, Bilija Boba Trontona, Hita Ledžera. Sama scena seksa, deluje kao špijuniranje, s obzriom na to da je kamera bila postavljena iz njenog vrata, ali je glumica ubrzo postala prva Afroamerikanka koja je dobila Oskara u kategoriji najbolje glumice. Iako su radnje filmova različite, u svima su scene seksa prožete romantikom, maštom, emocijama i obostranim uživanjem, dok nam gorepomenuta nova ostvarenja daju do znanja da ni scene seksa više nisu iste.