Četiri meseca su prošla od početka studentskih protesta i blokade skoro svih državnih i privatnih fakulteta u Srbiji. Četiri meseca otkako su studenti Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu napadnuti od strane desetak ljudi.
.ice-box { –ice-box-color: #c00; }
Studenti su u međuvremenu blokirali univerzitete, izašli sa četiri glavna zahteva, organizovali marševe i masovne skupove u Novom Sadu, Kragujevcu, Nišu i konačno Beogradu 15. marta koji su mnogi po masovnosti poredili sa Petim oktobrom i Gazimestanom.
A sve je počelo tragedijom u Novom Sadu kada je prilikom pada nadstrešnice na Železničkoj stanici poginulo 16 osoba, mahom mladih.
Četiri meseca kasnije rasplet društvene i političke krize koja je buknula širom zemlje nije ni na vidiku. O studentskim protestima i ključnom pitanju “šta dalje?” za “Blic uživo” govorili su sa Predrag Lacmanović, izvršni direktor agencije Faktor plus, Stefan Jovanović, bivši narodni poslanik.
“Iskreno, nisam mogao da pretpostavim da će protesti trajati toliko dugo”, kaže Lacmanović i dodaje:
“Nakon mesec dana, postalo je jasno da ovo može potrajati, što je bilo iznenađenje s obzirom na očekivanja o političkom aktivizmu i pokretanju protesta”, kaže.
Incidenti dodatno raspirili proteste
Incidenti koji su se dešavali, poput napada na studente, gaženje kolima samo su dodatno raspirili proteste.
“Pitanje je da li bi protesti bili okončani da nije bilo incidenata poput gaženja ljudi na ulicama. Incidenti, poput udaranja studentkinje Sonje automobilom, dodatno su rasplamsali energiju i bes naroda”, rekao je Jovanović i dodao:
Gaženje demonstranta ispred Palate Srbija
“Mirni protesti, kao što je bio veliki protest 15. marta u Beogradu, dokazali su da sve može proteći mirno i bez sukoba.”
Jovanović upozorava na opasnost radikalizacije situacije.
“Incidenti u prethodnim danima, uključujući nasilje i sukobe, nisu dobra stvar. Glavni uspeh ovih protesta je što su bili mirni. Sada, kada dolazi do zaostravanja i radikalizacije, mislim da to šteti protestima. Političke nesuglasice treba rešavati u političkoj areni, ali bez međusobnih sukoba. Ne treba da teče srpska krv niti da se međusobno sukobljavamo”, zaključuje Jovanović.
Protesti u vakum periodu
Jovanović ističe da je ključna stvar koja nedostaje studentskim protestima politička artikulacija.
“Narednih dana ostaje da vidimo da li će uspeti da se artikuliše neki konkretan politički zahtev”, nastavlja Jovanović.
“Predlozi oko zborova ili plenuma sa fakulteta nisu usvojeni kao zvanični stav studenata, što ukazuje na nedostatak jasne političke strategije u ovom trenutku”
Jovanović smatra da vlast može svojim greškama doprineti novom zamahu protesta.
“Vlast je pogrešila što nije odmah konstatovala ostavku premijera Vučevića u parlamentu, što je omogućilo opoziciji da predloži formiranje prelazne vlade, nazvane vlada narodnog poverenja,” objašnjava Jovanović.
“Sada je pitanje kako će predsednik Republike postupiti prilikom predlaganja mandatara, i da li će opozicione poslaničke grupe odgovoriti na poziv za konsultacije, što može imati značajan uticaj na dalji tok događaja.”
Jovanović zaključuje da su studentski protesti trenutno u vakum periodu, čekajući da se vidi koji će potezi biti povučeni i kako će se situacija dalje razvijati. Te odluke i reakcije koje slede ključne su za određivanje daljih koraka i potencijalnog nastavka demonstracija.
Lacmanović: Kompromis oko protesta teško može biti postignut
Lacmanović kaže da je teško očekivati kompromis i politički dogovor koji bi smirio proteste. Smatra da demonstranti nemaju želju za dogovorom i da se njihovi zahtevi ne mogu ispuniti na način koji bi zadovoljio obe strane.
“Ako pričate sa ljudima, bilo privatno, bilo putem istraživanja, vidite da većina njih jednostavno želi smenu vlasti. Ne žele Aleksandra Vučića kao predsednika i SNS kao vladajuću partiju”, rekao je Lacmanović.
“Mislim da je važno to otvoreno reći – oni koji protestuju, zaista žele promenu vlasti.”