– Nažalost, opozicioni prvaci su postali ekstremisti i kao parlamentarci daju legitimitet ekstremizmu. Bez obzira na to, nastaviću da pokušavam da dođemo do dogovora, jer je važno da Srbija u ovim kompleksnim geopolitičkim uslovima ostane stabilna – istakla je Brnabić u intervjuu za današnju “Politiku”.

.ice-box { –ice-box-color: #c00; }

Ona je ukazala da je Srbija u izuzetno teškim i kompleksnim vremenima svetionik stabilnosti na evropskom kontinentu i dodala mnogi rade na destabilizaciji Srbije i da je njihov cilj da Srbija stane.

– Ali mislim da je realna slika drugačija od onoga što se prikazuje u tajkunskim medijima i čuje iz nekih opozicionih pravaca. Uvek ima nezadovoljnih. Legitimno je protestovati, ali nije legitimno onemogućiti kretanje drugih ljudi. Ovo je enti pokušaj destabilizacije, ali na njihovu žalost mislim da građani to jasno vide. Ne možete da uzmete logotipe drugih obojenih revolucija, da preslikate aktivnosti iz njihovih priručnika – naglasila je Brnabić.

Dodala je da predstavnici vlasti, kao ozbiljni i odgovorni političari, moraju promišljati kako će se tome demokratski suprotstaviti sledeće godine, dve, tri i dodala da joj se čini da je to trend koji neće posustati.

Teže biti premijer ili predsednik Skupštine?

Brnabić je rekla da će se možda nešto promeniti dolaskom Donalda Trampa na čelo SAD u januaru, ali da se mora ljudima stalno objašnjavati o čemu se radi, i oslanjati se na inteligenciju naših građana, kojima se zahvalila što su do sada bili tolerantni i strpljivi, sve razumeli i borili se za unutrašnju stabilnost.

.

Odgovarajući na pitanje da li je teže biti premijerka ili predsednica Narodne Skupština, Brnabić je rekla da je to teško uporediti.

– Ne postoje dva različitija mesta. Kao premijer svaki dan rešavate obilje problema, ali sve zavisi od vas, vašeg tima, sposobnosti posvećenosti, i u tom smislu je intenzivnije, ali lakše. Mesto predsednika skupštine je manje intenzivno, ali mnogo šta zavisi od opozicije. U tom smislu je, bar meni, teže zato što svaki neuspeh, recimo ono što smo videli na poslednjoj sednici o budžetu za 2025. godinu, smatram ličnim neuspehom – rekla je Brnabić.

Navela je da, kako kaže, nažalost u ovom trenutku u parlamentarnoj opoziciji imamo ljude koji se ne bave politikom i postali su ekstremisti i ukazala je to najmanje dobro za njih, ali nije dobro ni za Skupštinu.

Predlog o nepoverenju biće na dnevnom redu

Osvrćući se na to što je opozicija tražila njenu smenu, Brnabić je rekla da je to njihovo pravo, potpuno u skladu sa demokratskim principima.

– Razgovaraćemo o tome, kao i o izglasavanju nepoverenja vladi. Prvi zahtev za izglasavanje nepoverenja vladi nisam mogla da prihvatim zbog zloupotrebe potpisa dve poslanice, sada su podneli novi i to će biti na dnevnom redu. Mi ćemo dati kvorum, ali ni u jednoj ozbiljnoj državi niko ne traži da se raspravlja o smeni predsednika parlamenta i o izglasavanju nepoverenja vladi ako nije ubeđen da je makar blizu toga da obezbedi kvorum. To je politički rijaliti, koji će najviše štete naneti njima samima. Sve više ljudi u opoziciji ne želi da učestvuje u tom ekstremizmu, a najveća opoziciona grupa sada ima 13 poslanika – navela je Brnabić.

Odgovarajući na primedbe zbog spajanja rasprave o velikom broju tačaka dnevnog reda, ona je navela da toga ne bi bilo da je mogao da bude postignut dogovor da debata bude civilizovana, bez zloupotreba.

Brnabić je istakla da će nastaviti da drži kolegijume da bi se dogovarali i da će dati sve od sebe, ali da zavisi i od druge strane.

Govoreći o nastavku rada Radne grupe za primenu preporuka ODIHR-a, Brnabić je rekla da koliko god svi pričaju o potrebi primena preporuka ODIHR-a, opozicione poslaničke grupe SSP i Srce i dalje ne učestvuju u radu Radne grupe.

Dodala je da prvi put imamo parlamentarnu radnu grupu koja uključuje organizacije civilnog društva, čak je zarad inkluzivnosti i transparentsnoti, vodi jedna od njih- Transparentnost Srbije.

Navela je da Srbija vodi najtežu moguću politiku – svoju i da je to vizija predsednika Vučića.

(Tanjug)