Goran Vesić je nakon tragedije na Železničkoj stanici u Novom Sadu prvi podneo ostavku. I poručio: “Ostavku podnosim kao odgovoran čovek, ali ne prihvatam krivicu za smrt 15 ljudi”. Dve nedelje kasnije ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture u ostavci je uhapšen. Zajedno sa još 12 osoba i poslat u Okružni zatvor u Novom Sadu. I odmah je stupio u štrajk glađu.
O istoriji srpskih štrajkova glađu, njihovim motivima i rezultatima, ali i da li su oni legitimni vid političke borbe i da li se možda nešto pregrize dok kamere nisu uključene, za “Blic uživo” govorio je sociolog Vladimir Vuletić.
Vuletić je napomenuo da je nejasno koji je konkretan zahtev Vesića, što dovodi u pitanje svrhu njegovog štrajka.
“Ono što mislim da je jako važno reći, to je da se ovo što se dogodilo u Novom Sadu ne sumnjam, jeste posledica nekakvih grešaka ljudskog faktora, proceduralnih pitanja,” izjavio je Vuletić, ističući da je bitno da svi rade svoj posao u skladu sa propisima i zakonima kako bi se slične tragedije izbegle u budućnosti.
“Voleo bih da ne radi ovo”
Vuletić je dalje objasnio da je štrajk glađu legitimni vid političke borbe, ali samo kada su iscrpljena sva druga legalna sredstva.
“I tek kada ne postoji više nijedan način, tek kada ste iscrpeli sva ostala sredstva, onda štrajk… Ovo bi se moglo reći da nije bio slučaj, ja bih voleo da gospodin Vesić ne štrajkuje glađu”, naveo je Vuletić, izražavajući skeptičnost prema efektu Vesićevog štrajka.
Zoran Vesić, rođeni brat ministra građevinarstva u ostavci Gorana Vesića, izjavio je danas da se “njegov brat bez ikakvog pravnog osnova i sumnje na krivicu, nezakonito nalazi u pritvoru”.
– Moj brat već pet dana štrajkuje glađu i već dva dana ne uzima terapiju koja mu je kao srčanom bolesniku propisana. Najavio je da će od sutra prestati da uzima tečnost što znači da je njegovo zdravlje već sada ozbiljno ugroženo a da će uskoro biti ugrožen i njegov život – naveo je Zoran Vesić u pisanoj izjavi dostavljenoj Tanjugu.
Incidenti u Skupštini Srbije
Osim toga, Vuletić je komentarisao i današnje incidente u Skupštini Srbije, ističući da takve slike šalju lošu poruku o Srbiji.
“Jasno je da će ove slike obići region, i tu neki poseban komentar nije neophodan. Nije neophodno ni da mi, pogotovo koji komentarišemo ovakve događaje, sudimo tome ko je tu kriv, ko nije. Ono što možemo da analiziramo, to je kome ovakav razvoj događaja, ovakav scenario ide na ruku. I u tom smislu je nesumnjivo da ulazeći u to kako je incidentalno došlo. Ovakva jedna situacija, haotična, nema sumnje da odgovara opoziciji. Ona se na izvestan način i oslanja na ono što se već dešava na ulicama”, rekao je sociolog Vladimir Vuletić.