Premijer Češke Petr Fijala danas boravi u poseti Srbiji, a tim povodom smo sa njim razgovarali o ekonomskoj i političkoj saradnji, ali i o izazovnim temama poput rešavanja pitanja Kosova.
Srbija i Češka imaju diplomatske odnose od 1918. a ekonomski nisu na zavidnom nivou, imate li planove za poboljšanje?
– Pre svega želim da izrazim najdublje saučešće posle tragične nesreće na Železničkoj stanici Novi Sad u kojoj su stradali ljudi. Moje misli su uz srpski narod.
Naši bilateralni odnosi imaju dugu tradiciju i odlični su. Naš trgovinski promet je 2023. godine iznosio 2 milijarde evra i nastavlja da raste. Bilo je značajnih čeških investicija u Srbiji, na primer kompanija SEBRE je kupila studio Avala film, PPF grupa je kupila telekomunikacionu kompaniju Telenor, a Mattoni 1873 je vlasnik srpskog proizvođača mineralne vode Knjaz Miloš. Ipak, uvek postoji prostor za poboljšanje i češka i srpska vlada su odlučne da naprave napredak u tom pogledu. Ako posmatramo zemlje Zapadnog Balkana, uključujući i Srbiju, ključ za postizanje većeg ekonomskog prosperiteta je regionalna ekonomska integracija koja je preduslov za uspešnu integraciju u jedinstveno tržište EU. Da bi se postigao ovaj cilj, neophodno je u potpunosti iskoristiti CEFTA i Zajedničko regionalno tržište. Koristim ovu priliku da napomenem da su CEFTA prvobitno osnovale Čehoslovačka, Poljska i Mađarska 1992. Godine kako bi pripremile naš region za uspešnu institucionalnu i ekonomsku integraciju u EU. Zato čvrsto verujemo da CEFTA može da igra sličnu ulogu u slučaju Zapadnog Balkana.
U skladu sa tim, koji od naših proizvoda bi bio interesantan vašem tržištu, u kojim oblastima je moguća bolja saradnja?
– Što se tiče izvoza Srbije u Češku, zabeležen je značajan porast u poslednjih nekoliko godina. Češka je osmo po redu najveće izvozno tržište za Srbiju. Štaviše, vaša zemlja ima pozitivan trgovinski bilans sa Češkom i u tom pogledu automobilska industrija igra najvažniju ulogu. Ipak, i mi budno pratimo brzinu razvoja Srbije u oblasti IT industrije i uspostavljanje novih parkova za istraživanje i razvoj. To je nešto što može dodatno da podstakne vašu ekonomiju i da stvori nove mogućnosti za vaše izvoznike. Kada je u pitanju naša buduća saradnja, takođe bismo želeli da ojačamo već produktivnu i dugoročnu saradnju u oblasti saobraćaja, sa posebnim akcentom na javni prevoz i železnički transport i nastavimo sa aktivnostima vezanim za rudarstvo i vodoprivredu. Apetit naših investitora i kompanija u proteklih nekoliko godina pokazala je snažnu želju za uspostavljanje bliske saradnje sa Srbijom u raznim oblastima.
Vaša zemlja je u Evropskoj uniji, Srbija je na tom putu. Ovih dana stižu ohrabrujuće poruke o proširenju, da li mislite da je EU zaista spremna za proširenje?
– Češka je snažan zagovornik proširenja EU i svakako verujem da je sada vreme za dalji napredak u procesu integracije. Zamah je tu i trebalo bi da potraje narednih pet godina jer je proširenje prioritet i za novu Evropsku komisiju i za Evropski parlament. Apsolutno je ključno da Srbija iskoristi ovu priliku. Debata o spremnosti EU za nove članice je uveliko u toku i 2025. godine biće predmet suštinskih diskusija oko revizije politike EU pre proširenja i diskusijama o sledećem višegodišnjem finansijskom okviru. Ne sumnjam da će EU biti spremna kada za to dođe vreme.
Ako postoji opcija za koju ste otvoreniji – zajednički ulazak regiona u EU ili da svaka zemlje pojedinačno, u zavisnosti od reformi?
– Krajnji cilj, kako je definisano u Deklaraciji sa samita EU – Zapadni Balkan u Solunu 2003. godine, je da sve zemlje iz regiona koje žele u EU budu članice EU. Međutim, one su u različitim fazama procesa proširenja. Integracija u EU je proces zasnovan na zaslugama, a pridruživanje EU zavisi od nivoa pripremljenosti svake zemlje i ispunjavanja svih neophodnih uslova. Kada država, ili više zemalja istovremeno uspešno završe ceo proces, mi ćemo podržati njen ulazak u EU. Verujem da će ovo poslužiti kao značajno ohrabrenje za druge zemlje koje teže ka EU.
Beograd i Prag imaju drugačiji stav po pitanju priznanja Kosova, poslednjih godina je bilo otpriznavanja nezavisnosti. Da li bi na tom putu mogla da se nađe i Češka?
– Češka je priznala nezavisnost Kosova 2008. i nema planova da se ova pozicija promeni. Razumemo da je Kosovo politički i emocionalno veoma osetljivo pitanje za Srbiju i njene građane. Zadovoljstvo nam je što su češki i srpski politički lideri odlučni da ne dozvole da naše različite pozicije u ovom pogledu utiču na naše tradicionalno odlične i prijateljske odnose.
Politikolog ste po profesiji i znate da je tema rešavanja kosovskog pitanja trenutno u ozbiljnom zastoju. Vidite li igde u Evropi ugledan primer po kome se ovo pitanje može rešiti?
– U Evropi je bilo mnogo primera ozbiljnih i složenih međunarodnih sporova koji su rešavani pregovorima. Svaki slučaj je jedinstven. Naše mišljenje je da je dijalog uz podršku EU jedini način da se stvori situacija u kojoj i Srbija i Kosovo mogu koegzistirati u miru i sarađivati kao dobri susedi koji će biti od koristi njihovim građanima bez obzira na etničku pripadnost. Da bi se izašlo iz trenutnog ćorsokaka i ostvario odlučujući napredak u dijalogu Srbije i Kosova, obe strane moraju da budu konstruktivne i pokažu političku volju sprovođenjem svih do sada postignutih sporazuma kroz dijalog, a posebno Sporazum o normalizaciji odnosa između Kosova i Srbije i Aneks o njihovoj implementaciji koji su 2023. dogovoreni u Ohridu.
Kada je reč o podršci, Srbija je podržala teritorijalni integritet Ukrajine, bez uvođenja sankcija Rusiji zbog agresije na Ukrajinu. Očekujete li da Beograd povuče taj potez?
– Nije na meni da govorim Srbiji šta da radi. Međutim, usklađivanje sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU, uključujući restriktivne mere i sankcije, je suštinski element procesa integracije u EU. Progresivnim povećanjem usklađenosti se bezbednosnom i spoljnom politikom, posebno po kritičnim bezbednosnim pitanjima, zemlja kandidat pokazuje svoj strateški izbor za pridruživanje EU. U tom smislu, da, očekujemo da Srbija pokaže da je posvećena da postane punopravna država članica EU i usklađivanjem sa svim odlukama bezbednosne i spoljne politike EU.
A da li bi, da bi do toga moglo da dođe, Zapad trebalo da ponudi “padobran“ koji bi Beogradu olakšao ovaj korak, imajući u vidu energetsku zavisnost u odnosu na Moskvu?
– Shvatio sam da je Srbija odavno odlučila da želi da postane članica EU. Ova odluka bila je motivisana ogromnim prednostima koje članstvo u EU nudi jednoj zemlji i njenim građanima. Srbija je sada u procesu ispunjavanja kriterijuma za članstvo u EU koji je izazovan, ali vredan truda. Očigledno, odluka da li da ispuni kriterijum ili ne je suverena odluka svake zemlje kandidata. Istovremeno, država kandidat treba da bude svesna da brzina pristupanja EU zavisi od tempa usaglašavanje sa pravom EU, uključujući odluke o zajedničkog spoljnoj I bezbednosnoj politici. Što se tiče energetske politike, EU promoviše diverzifikaciju izvora energije kao i prelazak sa fosilnih goriva na obnovljive izvore energije. U ovom smislu, imali bismo razumevanja za neophodne prelazne periode, ali jasan plan energetske tranzicije takođe rezultira okončanjem zavisnosti od ruskih izvora energije.