Vučić je u švajcarskom Davosu poručio da država mora da napravi plan do 2032. godine jer “dolazi do velikih promena u svetu”. Aktuelnom predsedniku Srbije ističe drugi i poslednji mandat na toj funkciji 2027. godine, pa su mnogi ovo videli i kao nagoveštaj da Vučić i posle 2027. planira ostanak u vrhu politike, pogotovo što je već viđen za lidera novog Pokreta za narod i državu.
.ice-box { –ice-box-color: #c00; }
Klačar: Dva razloga zašto se iznosi plan do 2032. godine”
Bojan Klačar, izvršni direktor CESID-a, ipak, ne smatra da je to bio cilj Vučićeve najave.
– Najava plana do 2032. godine po meni nije uvod u neku novu kandidaturu i ostanak na vlasti Vučića. Svakako je vrlo tačno da je Srbiji neophodan strateški okvir na duži period, ali mislim da ni to nije primaran razlog zbog čega baš sada imamo ove nagoveštaje – kaže Klačar za “Blic”.
Kako kaže, dva su razloga zašto bi vlast već sada mogla da iznese planove do 2032. godine:
- širenje ili diverzifikacija političke agenda, odnosno dnevnog reda tema kako fokus ne bi bio samo na protestima,
- želja da se komunikacija vrati u okvire optimizma, ekonomskog prosperiteta i ulaganja u infrastrukturu, što “SNS-u najviše odgovara jer im je do sada donosilo pobede na izborima”.
“Naši planovi umnogome zavise od ekonomskih promena u Nemačkoj i Italiji”
Klačar dodaje da je takva komunikacija moguća samo “ako najavljujete nove projekte, imate ideje i inicijativu”.
– Treba imati u vidu da će minimum četiri godine u Americi biti na delu nova politika, zatim slede izbori u Nemačkoj gde treba videti šta će biti. Naši planovi bi mogli umnogome da zavise od ekonomskih promena u Nemačkoj i Italiji. Po svemu sudeći, doći će u svetu do važnih promena i treba se tome prilagoditi – ocenjuje Klačar.
Od kako je Donald Tramp, novi američki predsednik, i zvanično inaugurisan ceo svet priča o promenama koje predstoje.
– Za nas bi najbitnija promena u SAD-u mogla biti u “delu koji se odnosi na sankcije prema NIS-u. Takođe, očekuju se novine i u vezi sa kosovskom dinamikom, pošto će, prema najavama, KiM biti deo portfolija Ričarda Grenela – navodi Klačar.
Odnosi s Kinom “na čekanju”?
Klačar upozorava da promene u svetu ne moraju nužno biti pozitivne za Srbiju.
– Treba razmišljati i o tome da bi zaoštravanje odnosa između Amerike i Kine moglo negativno da se odrazi i na Srbiju i naše veze sa Kinom – zaključuje Klačar.
Vučić: Morali smo da menjamo vojnu doktrinu
Vučić je u najavi skupa u Jagodini poručio da nije dovoljno da Srbija ima plan samo do 2027. godine.
– Mi moramo da pravimo plan do 2032. godine, jer dolazi do ogromnih promena u svetu koje moramo da razumemo i sagledamo – rekao je Vučić u Davosu.
Dodao je da smo tako morali da menjamo našu vojnu doktrinu u skladu sa činjenicama koje se odigravaju oko nas.
– I promenili smo vojnu doktrinu i zato smo se ubrzano naoružavali, razumeli potrebe snažnog jačanja naše vojske, učinili to što smo mogli. Međutim i dalje nisam zadovoljan, uprkos tome što smo na svim tim svetskim rang listama rangirani jednako ili bolje od onih koji su bili neuporedivo ispred nas samo 10 godina ranije – naveo je predsednik.
Vučić je dodao da je važno da se planira budućnost i da se sagleda gde je mesto Srbije u savremenom svetu.