Većina studenata posredstvom omladinske zadruge traži posao, s obzirom da zbog obaveza na fakultetu ne mogu da rade puno radno vreme. A upravo preko ovih zadruga mogu da pronađu ono što njima odgovara i što je najbolje – da rade kada njima odgovara. Ali, ti poslovi nisu samo za studente. Mogu da ga rade i oni koji ne studiraju, a ako se pokažu, dobijaju i ugovor za stalno. A dnevnica i više nego dobra – može izaći i do 100 evra.

Sve više studenata traži načine da zaradi dodatni novac ili stekne korisno iskustvo tokom studiranja. Kratkoročni poslovi za studente pružaju odličnu priliku za to.

U većini slučajeva, oni se zapošljavaju posredstvom omladinske zadruge koja im ponudi najpopularnije i najplaćenije poslove. Njima odgovaraju poslovi koji mogu da rade kad imaju slobodnog vremena.

Ali, nisu samo studenti zainteresovani za njih. I mladi koji ne studiraju, zapošljavaju se upravo na ovaj način, odnosno svi do 30 godina starosti.

A koji su to poslovi?

Pojedini poslovi mogu da donesu vrlo dobru zaradu. Na primer, ugostitelji vikendom mogu da dobiju dnevnicu i do 100 evra.

To su i potvrdili iz jedne beogradske omladinske zadruge, rekavši da su i muškarci i devojke zainteresovani za ovaj posao jer mogu da ga rade kad god požele, a najčešće vikendom.

„Najveće interesovanje kod muškaraca i devojaka jeste rad u ugostiteljstvu jer mogu da dobiju dobar bakšiš. Dnevnica je oko 4.000 dinara, ali konobari vikendom izađu i do 100 evra. Sve zavisi od dana, d ali je u pitanju radni dan ili vikend, kao i od samog lokala“, kažu nam iz omladinske zadruge.

Devojke su, kako dodaju, zainteresovane i za promocije, rad u butiku, deklarisanje robe, rad u administraciji i rad u bioskopu. Satnice na ovim poslovima kreću se od 2.500, pa do 4.000 dinara.

Satnice su, podrazumeva se, dosta veće ukoliko imate znanje iz oblasti IT-a, znate strane jezike ili bilo koje računarske veštine.

„Dobro se plaćaju predavači, bilo da su u pitanju strani jezici ili predavači bilo čega, vaspitači… Ljudi preko zadruge često rade poslove u struci, za ono za šta se školuju. Uvreženo mišljenje da su poslovi preko Zadruge samo neki marginalni poslovi je potpuno pogrešna, mi zapravo i ne nudimo takve poslove“, kažu iz Zadruge.

Dostavljač hrane

Dostavljači hrane su takođe visoko rangirani među oglasima za studentske poslove, a u poslednje vreme su veoma popularni.

Kako se navodi na sajtu jedne omladinske zadruge, uslovi za ovaj posao su vozačka dozvola AM, A ili B kategorije. Hrana se raznosi skuterom ili automobilom. Radi se u prvoj ili drugoj smeni, a naravno, postoji mogućnost i dogovora, pa birate dane kada želite da radite.

Ukoliko se koristi automobil, satnica je 190 dinara, dok je skuterom 220 dinara.

Treba napomenuti da studenti mogu zaraditi i mnogo više, ukoliko direktno stupe u kontakt sa nekim od sajtova za dostavu hrane.

U poslednje vreme dostavljači prevoze i električnim biciklom.

Pomoćni radnik u bioskopu

Kada posmatramo koji su najtraženiji oglasi za posao za studente i druge „omladince“, nalazimo da su to i radnici u bioskopu. Trenutno su u ponudi dve opcije i to radnik na blagajni, koji je još zadužen i za služenje hrane i pića, a brine se i o bisokopskim ulaznicima.

U oglasu nije naznačeno koliko traje smena, samo njihov raspon i to u ovom slučaju između 14 sati i 23 sata. A mogu i da ga rade jedan dan, pa naredna dva ne moraju. Dakle, kako njima odgovara.

Raznovrsna je ponuda poslova za omladince – od bioskopa, preko poslatičarnica, do štamparija. A zarade različite. Cena sata se uglavnom kreće od 250 dinara neto do 350.

„Tržište rada leti oživi“

Tržište rada naročito oživi leti, kada i oglašivači beleže veći broj objava za posao.

„Od aprila, pa narednih šest meseci, dolazi do povećane potražnje upravo za sezonskim poslovima. E sad, među sezonske poslove svakako spadaju poslovi iz poljoprivrede, a povećana je potražnja u oblasti ugostiteljstva i građevine. Mladi se u ovim letnjim mesecima najčešće zapošljavaju u oblasti ugostiteljstva, na poziciji konobara“, kažu iz omladinske zadruge.

Dobro plaćeni poslovi su i na građevini – utovar i istovar, gde radnici mogu da zarade dnevnicu i do 5.000 dinara.

Najmanje plaćeni su poslovi kojih ima dosta, a uz to nisu teški, poput lepljenja deklarcija, pakovanja garderobe za butike, skeniranja dokumentacije, rada u knjižarama gde se samo vodi računa da nešto ne nestane.

Ponuda poslova zavisi od zadruge do zadruge, a za neke poslove omladinci jednostavno nisu zainteresovani, tvrde u zadrugama. Zarada za te poslove se uglavnom definiše po kilogramu i zato se malo ko za njih odlučuje.

Dispečer u kol centru brze hrane

Ovo je jedno od popularnijih poslova za članove omladinskih zadruga, a zarade idu i više do 60.000 dinara. Radno vreme neretko odgovara studentima, budući da se radi u drugoj ili trećoj smeni.

Tako na Novom Beogradu postoji otvoreno radno mesto za tu poziciju, a u oglasima piše da je potrebno osnovno poznavanje rada na računaru, kao i da se radi i u noćnoj smeni. Zagarantovan je i topli obrok.

Hostesa

Jedan od veoma dobro plaćenih poslova danas je dnevnica hostese. Iako je u pitanju honorarni posao, ipak, ukoliko se u mesecu zaređaju angažovanja, zarada može da bude velika.

Imajući u vidu da je ovo radno mesto u ponudi na sajmovima ali i konferencijama, kao i privatnim dešavanjima, nema sumnje da ovog posla konstantno ima.

Prema trenutnim oglasima, dnevnica hostese kreće se do 7.000 dinara. Ova naknada namenjena je za puno radno vreme, međutim u zavisnosti od manifestacije može da bude i za samo nekoliko sati angažovanja.

Kako se u opisu oglasa na portalima za oglašavanje poslova može videti, za ovaj posao nisu potrebne nikakve posebne veštine, a ono što se očekuje od osobe uglavnom je da bude komunikativna i prijatnog izgleda.

Ovaj posao radi se tri do četiri puta nedeljeno u smenama od po osam sati.

U ovom slučaju ponuđene su samo druga i treća smena, odnosno radno vreme od 15 do 23 sata ili noćno od 23 do 7 sati ujutru. Naravno, ne mora da se radi svaki dan. Članovi zadruge koji se zaposle na ovom mestu, treba da jave dan ranije d ali sutradan mogu da dođu na posao ili ne.