Janik Siner trenutno igra verovatno najbolji tenis u karijeri, ali se ujedno i suočava sa procesom koji će gotovo izvesno odrediti u kom pravcu će se dalje kretati njegova sportska budućnost.
No, od odluke Suda za sportsku arbitražu ne zavisi to Sinerova sportska, već i budućnost generalno, jer bi pod određenim okolnostima cela situacija mogla da dovede do znatno ozbiljnijih sankcija po mladog Italijana od puke suspenzije.
Jer, koliko god ona možda bila bolna (što mentalno, što finansijski usled oduzetih nagrada), trenutno prvi reket sveta bi je verovatno radije prihvatio od potencijalnog odlaska u zatvor.
A kakve kazne potencijalno prete Sineru?
Naravno, pre nego što se bacimo na taj deo, moramo da napomenemo da je proces pred Sudom za sportsku arbitražu tek počeo, te da Sinera i CAS, nakon žalbe Svetske antidoping agencije (WADA) na odluku Međunarodne antidoping agencije (ITIA), oslobodi bilo kakve greške za dva pozitivna testa na doping u martu 2024. godine.
Kako je još uvek postupak u toku, a pod prezumpcijom nevinosti, Siner nije kriv.
No, šta će se događati ukoliko po okončanju postupka – više ne bude tako?
Postoji nekoliko mogućih sankcija, a mi ćemo ih podeliti u tri kategorije – simboličnu, ozbiljnu i drakonsku.
Simbolična
Siner je prvi put bio oslobođen, usledila je gotovo jednomesečna tišina tokom koje je WADA dugo vagala i nakraju je tas prevagnuo na stranu da žalba bude uložena. Povod za to je očigledno itekako postojao, jer teško je verovati da bi ova organizacija bacila novac na sudski postupak, i to u situaciji kada je mogla samo da potvrdi raniju odluku tela koje je ona sama podržala pri osnivanju (ITIA).
WADA je pri žalbi tražila da kazna bude od jedne do dve godine, a nezvanično se po teniskim kuloarima može čuti da postoji mogućnost da Italijan bude kažnjen sa nekoliko meseci (napominjemo – nezvanično). To bi bilo takozvano „solomonsko rešenje“ kojim bi i WADA bila zadovoljna jer bi izašla kao pobednik, ali i Siner, jer bi izbegao dužu sankciju, a potencijalno čak i bilo kakvu, ukoliko bi se dogodilo da bude suspendovan u trenutku kada bude „zatišje“ u teniskoj sezoni, pa čak i po cenu da propusti neki grend slem. To bi verovatno značilo doduše i povlačenje sponzora, ali svakako predstavlja prihvatljivu opciju po samog Sinera.
Ozbiljna
Ukoliko bi bilo potvrđeno da je napravljen niz propusta što kod Sinerovog tima, što tokom prvobitne istrage, Sinera bi mogla da očekuje kazna kakvu je WADA i tražila, te bi van terena proveo od godinu do dve dana, u zavisnosti od toga koliki stepen odgovornosti CAS proceni da je bio Sinerova greška.
To bi značilo i da bi propustio bar četiri grend slema, ali bi imao itekako prostora da se vrati, s obzirom na to da ima tek 23 godine.
Drakonska
E sad već dolazimo do nečega što bi moglo iz korena da promeni ne samo njegov život, već i sport generalno. Naime, treća opcija direktno zavisi samog toka istrage. Zasad, Siner je nevin, WADA ne traži da bude kažnjen zbog dopinga već zbog propusta, i to je to.
No, šta ako se na tome ne završi?
Pisali smo već o tome da je klostebol, supstanca na koju je Siner bio pozitivan, najčešći uzrok pozitivnih testova u Italji, pošto je za pet godina 38 sportista iz Italije „palo“ zbog ove supstance. Da situacija više nije vezana samo za sport pokazuje i izjava jednog italijanskog karabinjera (tamošnja policija), koji je otkrio da postoje indicije da sportisti klostebol koriste kao „pokrivač“ za stvarnu supstancu kojom se dopinguju.
Ukoliko istraga pokaže da je Siner bio deo organizovane doping šeme, to otvara i pokretanje kriminalne istrage, pogotovo jer je doping u nekim uslovima krivično delo po zakonu Italije. A u tom slučaju sve se seli pred civilne sudove, gde ni zatvorska kazna od tri meseca do tri godine nije isključena.