Ambasador je u razgovoru za Tanjug, na pitanje kako u 2025. godini vidi Srbiju i odnose na relaciji EU-Srbija, naglasio i da će građani Srbije, uz Plan rasta, videti još mnogo inicijativa sa evropske strane.

.ice-box { –ice-box-color: #c00; }

– Mislim da je nadolazeća godina veoma važna godina. Srbija ekonomski ulazi u godinu u veoma dobroj formi. Ima veoma snažan i otporan ekonomski rast, što je veoma dobro, pod kontrolom je održana makrofinansijska stabilnost, nizak nivo duga i deficita. To je svakako dobro i Srbija ce u 2025. godini moći da računa na kontinuiranu podršku EU kroz IPA fondove, Plan rasta kao i postepeni ulazak u niz oblasti jedinstvenog tržišta kao što je područje jedinstvenog plaćanja SEPA – rekao je Žiofre u razgovoru za Tanjug na pitanje kako vidi Srbiju u narednoj godini.

Srbija bi trebalo da se pridruži SEPA-i tokom 2025. tako da ekonomski stvari izgledaju prilično dobro, naveo je Žiofre i naglasio da veza Srbije i EU ostaje veoma jaka i da je važno da se razume da su se mnoge stvari promenile u poslednje dve godine u Evropi i u načinu na koji EU gleda na Zapadni Balkan i proširenje.

Nadamo se da ćemo početkom sledeće godine u potpunosti otvoriti klaster, rekao je on.

– Plan rasta će stvoriti novi kontekst i videćete još mnogo inicijativa sa evropske strane – rekao je Žiofre.

“Srbija se takođe obavezala”

Podsetio da se Srbija takođe obavezala da će reforme završiti do 2026. godine, što će zahtevati dosta rada svih ministarstava.

– Postoji mnogo tehničkih pitanja koja ce morati da se poprave, a takođe i sva ova pitanja koja se odnose na vladavinu prava, borbu protiv korupcije, borbu protiv organizovanog kriminala i nezavisnost pravosudnog sistema – naveo je Žiofre i dodao da će u centru njihove pažnje biti i funkcionisanje demokratskih institucija.

Ambasador Žiofre je podsetio i na brojne unutrašnje izazove koje Srbija mora da prevaziđe, jer se, kako je naveo, ponekad u zemlji dešavaju i političke tenzije i protesti poput onih nastalih nakon novosadske tragedije.

Dodaje da su za EU veoma značajni sloboda izražavanja i sloboda udruživanja. Ambasador je naglasio da se i iz perspektive kulture raduju jačanju odnosa između EU i Srbije.

(Tanjug)