Velike sudijske greške, verujemo ne baš namerne, odlučuju utakmice i donose štetu srpskim klubovima. Čak pet na štetu Partizana protiv Monaka, ključne na štetu Crvene zvezde na gostovanju Žalgirisu – za jedno kolo mnogo je.
Kriterijum koji je daleko od ujednačenog, pa i poznatog, greške sudija koje prave razliku, mnogo toga dešava se ove sezone, i ne samo ove, na štetu srpskih klubova u Evroligi. Već treću godinu zaredom su Crvena zvezda i Partizan deo elitnog takmičenja, imaju zapažene rezultate, njihovi navijači prave atmosferu o kojoj se priča danima, protivnički igrači uživaju na gostovanjima u Beogradu i imaju samo reči hvale…
„Večiti“ su čak i platili da bi bili deo elite, morali da obezbede i budžete kako bi pokazali konkurentnost za igranje, zbog njihovih utakmica marketing Evrolige „gori“, za uzvrat im stignu ponižavanje na terenu od sudija, pretnje nadzorom hale prilikom selidbe u „Pionir“ i saplitanje iza ćoška.
Ako su na relaciji dva naša najveća kluba počeli da duvaju neki novi vetrovi, sa akcentom na upravljačke strukture, možda može i da dođe do nekog ujedinjenja. Ili bar zajedničkog stava i delovanja zbog svega što im se dešava u Evroligi. I nije ovo nikakva kuknjava, već bi bilo dobro da „večiti“ pokažu bilo kakvu reakciju na ono što im se činjenično dešavalo, a to je da su oštećeni i jedni i drugi, u manjoj ili većoj meri.
I dok je u Beogradu pronađeno pet grešaka na štetu Partizana protiv Monaka u 6. kolu i tek jedna u korist crno-belih, dešavanja iz Litvanije dobila su filmski naziv „Oružana pljačka u Kaunasu“.
Prema sudijskoj ekspertizi nekadašnjeg arbitra iz Izraela Toda Vornika, sada stručnog konsultanta specijalizovanog portala „Basketnews“, potvrđeno je da se Metju Strazel nedozvoljeno aktivirao iz auta prilikom koša na pet i po minuta pre kraja. Druga od dve krupne greške tiče se slobodnih bacanja Ifea Lundberga i promašenog penala na 74:76 kada su i Džejms i Lojd, koji je uhvatio loptu, krenuli prerano na skok prešavši liniju trojke pre nego što su smeli.
Nisu svirani ni faul za dva plus jedan Karlika Džonsa, niti nesportska Eliju Okobu takođe u duelu sa plejmejkerom Partizana, dok je faul Vanje Marinkovića nad Okobom bio „na zemlji“, a ne za slobodna bacanja. To jesu sitnije stvari, ali nagomilano mogu da spreče neku ekipu da dođe u priliku da trijumfuje.
Da li je Nemanja Nedović zaista napravio faul u napadu ili bi Mičel mogao da dobije i ulogu kaskadera, da li je Nikola Kalinić želeo licem da udari Alena Smailagića u lakat i tako ga zaustavi? Ili da pričamo o vremenskoj mašini koju očigledno poseduje Brajan Danston. Danston – gospodar vremena. Zvuči kao dobar SF roman, ali je za Zvezdu to bio horor. Doduše, za to je sudijski ekspert Tod Vornik rekao da je bila ispravna odluka i da je šut za pobedu Žalgirisa upućen na vreme, ali je i podvukao da je Zvezda drastično oštećena.
„U slučaju Smailagića i Kalinića, trebalo je da se svira nesportski faul Smailagića, poništava se koš Žalgirisu i lopta za Zvezdu. Da li je Mičel bio u legalnoj defanzivnoj poziciji kod asistencije Nedovića? Ne. Mičelovo levo stopalo se pomera i nije sa obe noge na zemlji. Da je Nedović bio u fazi driblinga, a Mičel u poziciji u kojoj je bio, onda bi se svirao faul u napadu. Ovako, nije smelo da bude jer je Nedović bio u vazduhu, ne na zemlji. Imamo šest pogrešnih odluka u poslednjoj četvrtni, što je previše“, objasnio je za „Basketnjuz“ Vornik krupne propuste na štetu Zvezde uz navođenje nekih odluka u njenu korist.
Da se ne vraćamo na velike sudijske greške na meču Zvezde i Barselone (94:98) i nepoznavanje pravila, ili opet koš iz auta protiv Partizana prošle sezone u režiji Kordinijea iz Virtusa… Problem je mnogo dublji i to je sudijska organizacija. Ili neorganizacija.
U trenucima kada igrači dobijaju astronomske cifre, mora se razmisliti i o tome da se reformišu primanja sudija. I da se od njih očekuje određeni standard koji će biti primenjivan. Zvuči jednostavno, ali nije nimalo lako. Utisak mnogih je da srpske klubovi namerno oštećuju, što ne bi nikako smelo da bude. Istina je da zapravo možda sudije u trenucima nesigurnosti biraju manje zlo, uslovno rečeno. Dakle, možda srpske klubove ne oštećuju iz želje da ih sabotiraju, nego da ne bi napravili problem nekim zvučnijim imenima.
Problem postoji godinama unazad, ali s vremena na vreme eskalira neverovatno. Nemoguće je da sudije iste situacije sude različito. Ne može da jedan aršin bude u Beogradu – faul Vanje Marinkovića nad Majkom Džejsom, a drugi u Kaunasu da se za istu stvar izbacivanje noge unapred Ajzei Kenanu sudi tehnička greška.
Određeni standardi moraju da budu zadovoljeni, a ne da Evroliga postane talac pogrešnih odluka. Vreme je da organizacija konačno isprati nikad veći kvalitet igrača, jer ovako na momente deluje kao da arbitri nisu sigurni šta bi trebalo da presude.
Stvari moraju da se promene iz korena, nešto mora da se uradi, što bi rekao Čima Moneke, jedna od zvezda Evrolige. I upravo igrači treba da budu i ostanu oni o kojima će se pričati, ne sudije.
„Sferopulosov protest neće biti uvažen“
Nekadašnji arbitar iz Izraela Tod Vornik, sada stručnog konsultanta specijalizovanog portala „Basketnews“, objasnio je zašto je pisani protest Janisa Sferopulosa uzaludan.
“Sferopulos je prema novom pravilu odmah uložio pritužbu tokom utakmice, što nije bio slučaj protiv Barselone. Ipak, problem je što Zvezdina žalba nikad neće biti uvažena, jer nije povreda pravila, već pogrešna procena sudija. Taj protest na račun sudije neće biti uračunat.“
Mnogima nije bilo jasno zašto je Sferopulos popunjavao protest usred meča, jer u FIBA utakmicama to može samo po završetku.
“Ne znam zašto su Evroligina pravila drugačija. FIBA pravila su jednostavnija, jer kapiten ima 15 minuta posle utakmice da uloži žalbu na neku odluku i dostavlja se u roku od sat vremena. To je mnogo jednostavnije od onoga što je uvela Evroliga i bolje za navijače“, dodao je Tod Vornik.